Psoriáza a jej liečba s vysokou úspešnosťou

Kožný ekzém, ktorý môže postihnúť celé vaše telo vrátane tváre je rozhodne nepríjemný hlavne pre tých, ktorí s ním musia žiť. Mnohokrát sa cítia menejcenní a na pohľad odpudiví a preto sa stavajú do úzadia. psoriazaV súčasnosti ale existuje množstvo prípravkov a niekoľko druhov liečby, ktoré môžu príznaky tohto kožného ochorenia minimalizovať. Psoriáza, ľudovo nazývaná lupienka a odbornejšie zas atopická dermatitída ale určite nie je dôvod na to, aby ste sa pred okolitým svetom skrývali. Každý má svoje starosti a nikto vás nebude odsudzovať za to, že sa trošku lúpete. Psoriáza (https://www.maskanatvar.sk/psoriaza/) predsa nie je prenosné ochorenie, takže sa nemusíte báť, že ak prídete do kontaktu s niekým iným, tento problém na neho prenesiete.

Čo toto kožné ochorenie predstavuje?

To, že vám bola diagnostikovaná psoriáza znamená, že vo vašom tele prebieha zápalový proces, ktorý ale môžete vhodnou liečbou tlmiť. Zaujímavým je, že nejde o dedičné, ale o autoimúnne ochorenie. Konkrétne, u jedincov sa môže vyvinúť aj bez toho, aby mali ich predkovia túto genetickú informáciu niekde v sebe zakódovanú. Pri psoriáze ide o to, že  bunky pokožky sa nekontrolovateľne zmnožujú, čo sa prejavuje šúpaním. Toto nekontrolovateľné zmnožovanie vytvorí na danom mieste zápal. Zaujímavým je aj to, že môžete byť nositeľom tejto kožnej choroby, no tá sa nemusí za celý váš život prejaviť, pokiaľ ju niečo nevyvolá.

Psoriáza ako autoimúnne ochorenie môže byť vyvolaná napr. streptokokovou infekciou, angínou, zápalom stredného ucha či infekciou horných dýchacích ciest, hormonálnymi zmenami, niektorými liekmi, stresom, nezdravým životným štýlom (alkohol, cigarety, obezita), poraneniami kože… Spustiť ju môže aj zdanlivo úplne nevinný faktor, akým je zmena počasia, tesné oblečenie, poštípanie hmyzom atď.

Príznaky psoriázy

Niektoré zo symptómov respektíve príznakov, sme už zmienili vyššie. Psoriáza sa najčastejšie prejavuje šúpaním pokožky. Väčšinou sa ale nešúpe celé telo, skôr o drobné zhluky zapálených miest, ktoré sa prejavujú aj začervenaním a svrbením. Tieto červené fľaky sa už ale môžu vyskytovať po celom tele. Najčastejšie na lakťoch, na tvári, na hlave vo vlasoch (čo sa zamieňa s lupinami), na chrbte, na kolenách, na bruchu, na krížoch atď.

Známe sú tri štádia lupienky, ktorých príznaky sú rôzne. V prvom štádiu sa len v tele človeka vyskytuje dedičná informácia, ktorá sa doposiaľ ešte nemusela nijako prejaviť. V druhom štádiu sa už toto autoimúnne ochorenie rozpína, no príznaky ako červené fľaky, svrbenie či šúpanie kože sa zatiaľ nemusia objaviť. V tele človeka v tomto štádiu dochádza k rýchlejšiemu spaľovaniu cukrov v pokožke, zmnožujú sa bunky imunitného systému, hojenie rán je dlhšie atď. Chorobu v tomto štádiu je možné odhaliť krvným testom. Psoriáza sa vo svojom treťom štádiu prejavuje klasickými príznakmi a jej liečba je pre pohodu pacienta nevyhnutná.

Liečba psoriázy prebieha rôznymi spôsobmi

Pacienti si svoju lupienku najčastejšie tlmia a liečia pomocou zvláčňujúcich krémov, chladiacich gélov, balzamov či zábalmi. Tie vedia podráždenú, svrbiacu a lúpajúcu sa pokožku s červenými fľakmi na kratší či dlhší čas upokojiť. Už aj minimálne uvoľnenie od svrbenia býva pre psoriatikov veľké ulahodenie a veľká pomoc. Našťastie, psoriáza je liečiteľná a ak sa liečba začne už v skorom štádiu, pravdepodobnosť že prerastie do väčších rozmerov a rozšíri sa po tele je nielenže veľmi nízka, ale aj nulová. Pokiaľ sa šúpanie vyskytuje aj na pokožke hlavy, zakúpiť si môžete špeciálny šampón, kondicionér či iný typ starostlivosti, ktoré pokožku zvláčňujú, čím zabezpečujú liečbu a stlmenie psoriázy. injekcie

Liečba psoriázy predstavuje štyri rozdielne spôsoby. Každý spôsob pritom zodpovedá povahe resp. štádiu tohto kožného ochorenia. Topická liečba pozostáva v „mastičkovaní“, teda v natieraní postihnutých miest upokojujúcimi a liečivými masťami, krémami, balzamami a inými natierateľnými hmotami. Perorálna liečba psoriázy spočíva v pravidelnom braní liečiv, tabletiek, ktoré vám stanovil lekár. Dostupné sú väčšinou len na predpis. Tretia možnosť, teda fototerapia, využíva na liečbu laser alebo slnečné žiarenie. Štvrtou možnosťou liečby psoriázy je biologický spôsob. Biologická liečba sa využíva pri najťažších štádiách psoriázy priamo v špecializovanej ambulancii. Priamo na postihnuté miesto sa aplikuje účinná látka. Výhodou je, že nie je potrebné liečbu podstupovať každý deň. Ale podľa štádia niekomu stačí raz za týždeň, inému raz za mesiac, raz za tri mesiace či v inom intervale.

Na liečbu psoriázy pozitívne vplýva pobyt na slnku, špeciálne v prímorských oblastiach. Prospešné sú aj špecializované kúpele na báze sirovodíka atď. Príjemné môže byť aj nechať sa nakrémovať vašim partnerom ;).

Domáce metódy liečby

Príznaky psoriázy môžete zmierniť, prípadne chorobu úplne vyliečiť zmenou vášho životného štýlu. Vzdať raz a navždy by ste sa mali fajčenia a pitia alkoholu, ktoré len pokožku vysušujú, čo môže vaše ochorenie, šúpanie, svrbenie a červené fľaky len zhoršiť. Naopak, konzumácia potravín bohatých na omega 3 mastné kyseliny, probiotiká, živiny a prírodné vitamíny vedia vášmu stavu napomôcť.

Psoriáza sa zvykne spontánne stratiť alebo zmierniť u žien počas tehotenstva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *